Olga Tokarczuk - życiorys

Olga Nawoja Tokarczuk


Ilustracja
  • Kim jest Olga Tokarczuk?
    Należy do najpopularniejszych polskich pisarek. Jest to również, eseistka, poetka
    i autorka scenariuszy. Jej utwóry są przekładane na języki obce i zdobywają liczne nagrody literackie - l
    aureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike" za powieści: Bieguni (2008) Księgi Jakubowe (2015) oraz laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 przyznana w 2019.
  • Życiorys:
    Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, gdzie spędziła wczesne lata dzieciństwa. Później wraz z rodziną przeprowadziła się do Kietrza gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów Tokarczuk pracowała jako wolontariuszka, opiekując się osobami chorymi psychicznie. Później podjęła pracę w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu. Przerwała ją w 1989 roku, poświęcając się pracy twórczej. Wówczas też przeniosła się do Nowej Rudy, a krajobraz Sudetów stał się inspiracją dla niektórych jej powieści („Dom dzienny, dom nocny”).
  • Twórczość:
    Już jako nastolatka zaczęła pisać, a pierwsze utwory opublikowała pod pseudonimem jeszcze przed maturą. Pierwsza powieść autorki ukazała się w 1993 („Podróż ludzi księgi”). Tokarczuk momentalnie zdobyła popularność, co pozwoliło jej na porzucenie zawodu psychoterapeuty i skupienie się na twórczości. Od tego czasu wydała kilka znaczących powieści oraz książkę eseistyczną.
    Ważne dzieła: 

    • Prawiek i inne czasy
    • Dom dzienny, dom nocny
    • Gra na wielu bębenkach
    • Bieguni
    • Księgi Jakubowe
  • Poglądy:
    Autorka pozostaje osobą zaangażowana politycznie – jej sympatie leżą po stronie lewicy. Współpracowała z partią „Zieloni 2004” oraz „Krytyką Polityczną” – czasopismem poświęconym kulturze i polityce, a odwołującym się do dziedzictwa myśli socjalistycznej. Jest feministką, wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Regularnie uczestniczy w paradach równości.































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Karpacz

Wizyta w Krakowie