Prezentacja muzyczna 2

Muzyka dziś i dawniej 


1. Muzyka dzisiejszych czasów


Ed Sheeran 'No.6 Collaborations Project'. Mieszanka kolorowych ...Ed Sheeran - Pochodzi z Wielkiej Brytanii jako drugi syn wykładowcy i kustosza artystycznego Johna oraz projektantki biżuterii Imogen. Jego starszy brat Matthew jest kompozytorem muzyki klasycznej. W wieku czterech lat Sheeran zaczął śpiewać w lokalnym chórze kościelnym. W młodym wieku nauczył się grać na gitarze. Swoje pierwsze teksty piosenek zaczął pisać w trakcie nauki w Liceum. Jako nastolatek uczęszczał do Państwowego Teatru Młodzieżowego w Londynie. 16 lutego 2016 roku zdobył dwie nagrody Grammy: kategorią w której zwyciężył była „Piosenka roku” oraz „Najlepszy popowy występ solowy”. Podczas Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV Sheeran odebrał statuetki w kategoriach: „Najlepszy występ na żywo oraz Najlepsza prezentacja sceniczna”, a to tylko kilka z jego licznych sukcesów.









Jedną z jego debiutanckich piosenek jest "I see fire" - Piosenka promująca ścieżkę dźwiękową filmu Hobbit: Pustkowie Smauga. Utwór utrzymany jest w folkowym klimacie, momentami akustyczny, a także, co powszechne w kinowych przebojach - ozdobiony smykami. To połączenia brzmienia gitary akustycznej, głębokich dźwięków wiolonczeli, niebanalnej melodii skrzypiec i łagodnego grzechotania w tle. Tekst kładzie bardzo duży nacisk na drużynę, na ludzi połączonych silnymi więzami, którzy, jeśli tylko będą się wspierać, są w stanie stawić czoła nawet największemu wyzwaniu. Polecam odsłuchać utwór od 00:05-00:40 oraz od 03:56-04:40.



2. Muzyka czasów naszych przodków


Johann Sebastian Bach – Wikipedia, wolna encyklopedia


Johann Sebastian Bach - Urodzony 21.03.1685r. jeden z najsłynniejszych kompozytorów i organistów niemieckich. Główny przedstawiciel epoki baroku. Bachowie od pokolenie grali zawodowo na organach, komponowali utwory. Jan Sebastian Bach poszedł w ich ślady, uczył się gry na skrzypcach, klawesynie i organach. Twórczość Bacha to ponad 1000 wybitnych utworów, w tym setki koncertów oraz 48 preludiów. W 1708 roku ponownie zamieszkał w Weimarze. W tym czasie stworzył wiele utworów organowych, np. słynną Passacaglia i fugia c-moll oraz pierwsze szkice do Orgelbüchlein. Specyficzny styl kompozytora pod koniec jego kariery wydawał się anachroniczny.











Pasja według św. Mateusza
Pasja Mateuszowa jest swoistym podsumowaniem wszelkich uprawianych wówczas form, zarówno świeckich, jak religijnych. To samo dotyczy wykorzystanych przez Bacha technik kompozytorskich. Charakterystyczne dla muzyki kościelnej użycie cantus firmus oraz wyrafinowanych fakturalnie chórów, opracowanych w stylu motetu polifonicznego, łączy się płynnie z bogactwem melodycznym i harmonicznym arii. To już nie teatr muzyczny: to wyrafinowana, retoryczna gra napięć, które nie zostaną rozładowane nawet w końcowym chórze Wir setzen uns mit Tränen nieder. polecam odłuchać utwór od 01:05-01:40 oraz 1:20:04-1:20:37.




Dziękuję za uwagę!!!


















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Olga Tokarczuk - życiorys

Karpacz

Wizyta w Krakowie