Co warto zobaczyć w Polsce?

Cudze chwalicie a swego nie znacie...



1. Auschwitz-Birkenau

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jeden z najważniejszych punktów odwiedzin:
- "Brama Śmierci" - główna brama wjazdowa do byłego obozu, przy której ciągnie się ogrodzenie z drutów kolczastych, a wewnątrz znajdują się parterowe budynki z surowej cegły oraz główna wartownia obozu. Nad bramą, przez którą przebiega tor kolejowy, wznosi się piętrowa wieża wartownicza, z której okien można zobaczyć panoramę byłego obozu. 


Auschwitz Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ...


2. Szczeliniec Wielki 

Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. "Piekiełko". Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Mam nadzieję, że przyjdzie czas w którym ja również odwiedzę to miejsce bo z opisów i zdjęciach, które znalazłam wygląda przepięknie.


Szczeliniec Wielki - Polska - Wirtualny przewodnik turystyczny ...




3. Kopania Soli "Wieliczka"

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni stanowią jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie i najdłużej czynne zakłady przemysłowe. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Trzy-kilometrowa trasa turystyczna wiedzie przez kilka z 20 dużych komór, udostępnionych do zwiedzania na głębokościach od 64 do 135 metrów. Wielicka kopalnia ma 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono. Jako wejście do kopalni służy szyb Daniłowicza. Najstarszą zlokalizowaną dziś częścią kopalni jest szyb Goryszowki, pochodzący z drugiej połowy XIII w. Jest użytkowany bez przerwy od średniowiecza, aż do chwili obecnej. Muszę przyznać, że będąc w Krakowie i nie odwiedzając tego miejsca aż mi wstyd, ale przynajmniej mam powód, aby po raz kolejny odwiedzić Karków i tym razem odwiedzić to miejsce.
Kopalnia soli "Wieliczka" | | SeeKrakow


4. Zamek Ogrodzieniec 

To najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Czyni to Ogrodzieniec naturalnym punktem wycieczki dla każdego fana historii oraz malowniczych widoków. Za początek upadku zamku w Ogrodzieńcu można przyjąć okres potopu szwedzkiego Podobnie jak inne zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tak i ten nie oparł się Szwedom, którzy zgodnie ze swoim zwyczajem zamek splądrowali i spalili. Mimo bardzo poważnych zniszczeń w drugiej połowie XVII wieku nowy właściciel podjął próby odbudowy zamku. Lepszych czasów zamek doczekał się dopiero po drugiej wojnie światowej. Obiekt został znacjonalizowany, a na zamku rozpoczęły się prace konserwatorskie, których celem było zabezpieczenie ruin w celu przywrócenia ich gościom w formie muzeum. Obecnie jest to najchętniej odwiedzany obiekt na Szlaku Orlich Gniazd. 

Zamek Ogrodzieniec - Zamki i zabytki - Podzamcze k. Ogrodzieńca ...



Dziękuje za uwagę!!!


















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Olga Tokarczuk - życiorys

Ośrodek Praktyk teatralnych Gardzienice

Karpacz