Historyczne zabytki!

Jakie historyczne miejsca warto zobaczyć?


1. Mauzoleum Pierwszego Cesarza Chin 

Żaden chiński badacz nie ośmielił się dotychczas dostać do komory grobowej pierwszego cesarza Qin Shi Huanga. Nie tylko z powodu braku środków technicznych, ale z obawy o życie - grobowiec nazywany jest przeklętym. Shi Huangdi wstąpił na tron Qin w lipcu 247 r. przed Chrystusem. Miał wówczas 12 lat i nosił imię Zheng. W ciągu 26 lat podbił lub podporządkował sobie wszystkie pozostałe chińskie królestwa i w 221 r. p.n.e. przyjął tytuł huangdi. Kiedy zdał sobie sprawę, że nieśmiertelność w tym życiu jest nieosiągalna, postanowił zbudować sobie królestwo w zaświatach.W grudniu 2012 r. chińscy archeolodzy odkopali szczątki „wielkiego pałacu cesarskiego”, który stanowił część mauzoleum. Budynek z dziedzińcem miał 690 m długości i 250 m szerokości. Zajmował powierzchnię 170 tys. m2, co stanowi prawie 1/4 wielkości Zakazanego Miasta w Pekinie.  Archeolodzy odkopali mury, bramy, kamienne drogi, odłamki ceramiki i trochę cegieł. Nadal jednak nie ośmielają się otworzyć głównej komory grobowej cesarza. Grobowiec jest obłożony „klątwą” znacznie groźniejszą od tej, która miała strzec grobowca Tutanchamona w Dolinie Królów. Sima Qian ostrzegał bowiem, że na polecenie cesarza „rozkazano rzemieślnikom wykonać kusze i strzały, które by natychmiast strzeliły do każdego, kto próbowałby zbliżyć się do komory grobowej”. 

Xi'an - Armia Terakotowa i niezwykłe miasto w Chinach- Blog o Chinach


2. Jerash Jordania

Dżerasz położony jest 48 kilometrów od Ammanu, a w jego granicach można oglądać starożytne rzymskie miasto, które w czasach antycznych nosiło nazwę Gerasa. Obecnie nazywa się je „Pompejami Bliskiego Wschodu”. Mało tego, Dżerasz (lub Jerash albo Jarash, różne źródła podają obie wersje) uznawane jest za najlepiej zachowane rzymskie miasto na świecie. Do tej pory historycy spierają się co do daty powstania miasta. Najprawdopodobniejsza wydaje się hipoteza, że miało to miejsce w IV wieku z rozkazu Aleksandra Macedońskiego, chociaż nie jest to jedyna wersja dotycząca historii powstania miasta. Leżące w basenie Morza Śródziemnego Dżerasz najpierw znalazło się w granicach Judy, a następnie wcielono je do Imperium Rzymskiego. Miasto przeżywało swoje wzloty i upadki – zostało doszczętnie zniszczone za czasów Nerona, podczas powstania żydowskiego, by odzyskać swą świetność pod protektoratem Rzymu, zwłaszcza za rządów cesarza Trajana. 
Dżarasz – Wikipedia, wolna encyklopedia





3. Zespół zabytkowy w Khajuraho Indie

Miejscowość w Indiach w stanie Madhya Pradesh, słynąca z zespołu hinduistycznych świątyń wzniesionych między IX a XII w. przez władców z dynastii Ćandelów.
Według legendy pierwotnie w skład zespołu wchodziło osiemdziesiąt pięć świątyń, do dziś zachowało się mniej niż dwadzieścia. Najbardziej znane świątynie to: Grupa zachodnia:


Dziedzictwo UNESCO: Zespół zabytkowy w Khajuraho. Indie 1986



4. Świątynia Prambanan Indonezja

Prambanan jest położonym na Jawie największym na świecie kompleksem świątyń hinduistycznych poza granicami Indii. Powstał w IX wieku, ale niedługo później został opuszczony, prawdopodobnie na skutek wybuchu pobliskiego wulkanu Merapi. Zapomniany, przez setki lat pozostawał zagubiony w dżungli, aż do XVIII wieku, kiedy został odkryty przez Brytyjczyków. Prambanan wraz z pobliskim Borobudurem stanowią prawdopodobnie największą nie przyrodniczą atrakcję Inodezji. Z terenu świątyni widać sylwetkę fantastycznego wulkanu Merapi.


Zdjęcia: Yogyakarta, Jawa, świątynia Prambanan, INDONEZJA





5. Pompeje Włochy

Pompeje są miastem, które znamy ze szkolnych podręczników. Nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy historii i archeologii. Niezwykłość tego miejsca stanowi tragedia, która miała miejsce w I wieku naszej ery. Co zniszczyło Pompeje? Erupcja wulkanu Wezuwiusz w 79 r. n.e., która pozwoliła na utrwalenie tego starożytnego miasta w niemal niezmienionym stanie. Kolejnym powodem stanowiącym o jego atrakcyjności jest fakt, iż było ono modelowym przykładem harmonijnego średniego rzymskiego miasta. Pompeje posiadały okazałe domy mieszkalne ze wspaniałymi freskami i mozaikami, różnego rodzaju budynkami użyteczności publicznej, takimi jak forum, amfiteatr, termy, obiekty kultu religijnego, pracownie rzemieślnicze, hala targowa, piekarnie, jadłodajnie czy lupanar (dom publiczny).


Pompeje se nečekaně uzavřely turistům - Novinky.cz



Dziękuje za uwagę!!!

































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Olga Tokarczuk - życiorys

Ośrodek Praktyk teatralnych Gardzienice

Karpacz